środa, 26 listopada 2014

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W GRZE BIBLIOTECZNEJ




Czyż nie wabi cię podróż dziwna i daleka?
Cud nieznany w nieznanej podróży cię czeka.
Czeka cię bajka senna w zaklętej krainie,
I Królewna stęskniona, co z urody słynie,
I skarby, i przepychy, i dziwy, i czary!
Pędź na lotnym okręcie przez morza obszary,
Zwiedzaj wyspy, półwyspy, lądy i przylądki,
I najdalsze zatoki, najskrytsze zakątki –
Zwalczaj wszelkie przeszkody i wszelkie zawady!
Pędź, leć, płyń bez ustanku!...
(Bolesław Leśmian, „Przygody Sindbada Żeglarza”)

Wybierzcie się z nami w podróż po znanych i nieznanych krainach pełnych wyzwań.
Już 5 grudnia w godzinach od 14.00 do 17.00 będziecie mogli wziąć udział w GRZE BIBLIOTECZNEJ. Różnorodne zadania i zagadki gwarantują dobrą zabawę.
Zapraszamy zespoły trzy- lub czterosobowe. Zapisy u pana Piotra Bejnarowicza lub poprzez e-mail: mediateka.kaliszpom@wp.pl – w tytule wiadomości wpiszcie „Gra biblioteczna”.

Na śmiałków, którym uda się odwiedzić wszystkie krainy i wyjść z tego cało – czekają nagrody! Zapraszamy!

środa, 12 listopada 2014

WIECZÓR OPOWIEŚCI. PASJE I FASCYNACJE TOMASZA BUKOWSKIEGO

W czwartek 30 października 2014 r. w Pałacu Wedlów odbył się wieczór  opowieści.
Bohaterem spotkania był Tomasz Bukowski, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kaliszu Pomorskim.  Tematem wieczoru były pasje. Pasje Tomasza Bukowskiego.
Tomasz Bukowski mieszka i pracuje w gminie Kalisz Pomorski, jednak jego korzenie sięgają Krakowa. Tam ukończył Akademię Sztuk Pięknych. Już w latach młodzieńczych przejawiał skłonności do malowania, które z biegiem czasu implikowały inne pasje. Osiedliwszy się z rodziną w Białym Zdroju powadził pensjonat „Karczma jak malowanie” oraz poświęcił się hodowli koni. Dziś piastuje stanowisko dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kaliszu Pomorskim i jak twierdzi, to właśnie malarstwo wyznaczyło jego dalsze kierunki zainteresowań, pchnęło ku zgłębianiu nieznanych dotąd dyscyplin: fotografii i żeglarstwa. Efekty, zwłaszcza tych ostatnich fascynacji, mogliśmy doświadczyć oglądając film przygotowany przez Franciszka i Tomasza Bukowskich o ich wspólnym rejsie na zimny Spitsbergen.
Był to wieczór niezwykłej opowieści o pasjach, które dają ogromną motywację wyznaczania sobie kolejnych celów  i satysfakcji, kiedy udaje się im sprostać.









środa, 5 listopada 2014

LISTOPAD TO DOBRY CZAS, BY POCZYTAĆ WYGODNIE

Trwa akcja fotograficzna "W jakiej pozycji czytasz?". Na zdjęcia czekamy do końca listopada - zaprezentujemy je podczas grudniowej wystawy, będącej podsumowaniem projektu "Biblio-feel".
Zachęcamy do czujnego wypatrywania przedziwnych "czytelniczych pozycji" i utrwalania ich w formie fotografii - zapraszamy do wspólnej zabawy!

A oto zdjęcia, które nadesłała pani Danuta:







WARSZTATY REPORTAŻOWE „KONTRASTU”

Od 24 do 26  października w Starej Studnicy odbyły się trzydniowe warsztaty  dla dziennikarzy „Kontrastu”. Zorganizowane zostały  przez  Bibliotekę  Publiczną w Kaliszu Pomorskim  i Stowarzyszenie Antropologów Kultury „Etnosfera” w ramach projektu „Biblio-feel”. Uczestnicy pod kierunkiem pana Tomasza Ogonowskiego (dziennikarza i szefa TVN 24, oddziału w Szczecinie) oraz pani Aleksandry Radeckiej (opiekunki gazety, absolwentki dziennikarstwa UW  i polonistki kaliskiego Liceum) uczyli się jak pisać reportaż historyczny.


Pierwszy dzień rozpoczął się od kolegium redakcyjnego, po którym został przedstawiony krótki wykład  na temat reportażu historycznego. Młodzi adepci pióra zapoznali się z tekstem Katarzyny Brejwo „Wstyd rodziny Topf” . Na tym przykładzie prześledzili takie elementy, jak: detal, konstrukcja opowieści, źródła, a także cechy  języka literackiego. Po teorii przyszedł czas na praktykę: spotkanie z panią Ireną Haczkowską, mieszkanką Giżyna. Po powrocie  uczniowie odpoczywali,  by  nabrać sił przed pracą.
            Sobota rozpoczęła się  od kolegium i przydzielenia obowiązków. „Kontrastowicze” zostali podzieleni na trzy grupy. Każda zajmowała się czymś innym. Do ich zadań należało: napisanie tekstu głównego, przygotowanie informacji historycznych oraz zajęcie się oprawą graficzną, czyli wyborem zdjęć, ilustracji i ramek z danymi. Po południu przeprowadzono konsultacje z historykami – panem Maciejem Rydzewskim i panem Mariuszem Garbaczem.  Wszystkie ekipy zabrały się do pracy.
            Ostatni dzień był podsumowaniem  warsztatów. Dziennikarze przeanalizowali swój  reportaż pod względem merytorycznym  i graficznym. Prowadzący, pani Aleksandra Radecka i pan Tomasz Ogonowski, udzielili przydatnych wskazówek i rad niezbędnych przy pisaniu takich materiałów. Uczestnicy szkolenia  wyrażają się w samych superlatywach o przebiegu warsztatów i nie ukrywają radości z powodu  efektu, którym jest reportaż o trudnych początkach życia po wojnie. Taka forma nauki pisania bardzo podoba się dziennikarzom. Cieszy ich nie tylko sama perspektywa zdobywania wiedzy, lecz również wspólna praca i lepsze poznawanie kolegów z redakcji. – Mimo iż reportaż historyczny nie jest łatwą formą, to grupa poradziła sobie z nim bardzo dobrze. Ważne w nauce reportażu jest nie tylko to, że uczymy się pisać, ale również nawiązywać kontakt i prowadzić dobry dialog z naszym bohaterem. Właśnie takie umiejętności mogli nabyć  dziennikarze „Kontrastu” – podsumowuje Tomasz Ogonowski.

Maciej Radzimski

środa, 29 października 2014

TRZECIE WYZWANIE CZYTELNICZE

W zasadzie przez większość dnia jest już ciemno, zatem CZYTANIE to idealne zajęcie o tej porze roku!
Kto podejmie Trzecie Wyzwanie Czytelnicze?...





Po przeczytaniu wskazanej książki, zgłoś się do biblioteki po pieczątkę – zaliczenie zadania.
A jeśli okaże się, że któraś z przeczytanych w ramach wyzwania książek szczególnie przypadnie Ci do gustu, możesz napisać o niej kilka zdań, krótki komentarz i przesłać tekst pocztą elektroniczną na adres bibliofeel@gmail.com lub dostarczyć osobiście do biblioteki.
Małe dzieci mogą tworzyć recenzje rysunkowe, a starsze - może dopiszą dalszy ciąg tego, o czym była książka? Wszystko to kwestia wyobraźni - podejmijcie wyzwanie!

WIECZÓR OPOWIEŚCI



Już w najbliższy czwartek odbędzie się Wieczór Opowieści, który poprowadzi pan Tomasz Bukowski. 
Wieczory opowieści to spotkania dla wszystkich bez względu na wiek. Chcemy powrócić do starej, dobrej tradycji opowiadania historii. Opowieści będziemy snuć o zmroku (czyli nie tak całkiem późno - co jest możliwe dzięki przestawieniu zegarków na czas zimowy) przy kubku aromatycznej herbaty.
ZAPRASZAMY! Czwartek 30 października o 18.00 w Pałacu Wedlów.

środa, 15 października 2014

A TAK BYŁO PODCZAS ŚWIĘTA BIBLIOTEKI


Świętowanie było głośne, radosne i bardzo przyjemne pomimo siąpiącego za oknem deszczu!
W sobotę 11 października już od samego rana w bibliotece wrzało – przygotowanie takiego wydarzenia to nie lada robota.
Start o 11.00 przyciągnął wielu zainteresowanych. A na samym początku był występ artystyczny Teatru Kubika – interaktywne przedstawienie bawiło dzieci i dorosłych.



Po przedstawieniu uczestnicy święta nieco zgłodnieli – na szczęście czekał już na nich stół z czytelniczymi przekąskami i Agnieszka Oziewicz z górą kolorowego jedzenia. Kolorowe jedzenie to nic innego jak szeroka gama warzyw i owoców czy barwionego naturalnymi przyprawami ryżu i makaronu. Malownicze stanowisko służyło do przeprowadzenia warsztatów „Historie warzywem i owocem opowiedziane, czyli obrazki z jedzenia”. Najlepsze w tych zajęciach było to, że te wszystkie stworzone przez dzieci dzieła można było po prostu… zjeść!



Na piętrze, w bibliotece, przygotowane były trzy stanowiska warsztatowe:
POP UP BOOK – zajęcia manualne, prowadzone przez Karolinę Machowicz, podczas których można było zrobić własną trójwymiarową ilustrację.
ZRÓB SOBIE EXLIBRIS – zajęcia manualne, prowadzone przez Iwonę Wardal, podczas których exlibrisy były projektowane, a następnie tworzone prz ypomocy styropianu.
KREATYWNE PISANIE – czyli wymyślanie historii niestworzonych, prowadzone przez Magdalenę Gardas, a zakończone literackimi podchodami na terenie biblioteki.
Przez cały dzień można było wziąć udział w akcji „Bookcrossing – uwolnij książkę” – wielu ucieszył widok nowych zdobyczy literackich.



Po południu zaprosiliśmy wszystkie goszczące w bibliotece tego dnia osoby do wzięcia udziału w akcji „Balony wolności”. To akcja upamiętniająca tragiczne wydarzenie, jakim było wtargnięcie zamaskowanych terrorystów do szkoły w Biesłanie i masakra, jaka rozegrała się w ciągu 3 dni w budynku, w którym więziono 1200 osób. W wyniku tego zamachu zginęły 334 osoby, w tym 186 dzieci.
Wypuszczenie białych balonów to symbol uwolnienia dzieci z płonącej szkoły i wyrwania ich z rąk terrorystów.






Ten symboliczny gest był zapowiedzią wieczornego spotkania autorskiego z twórcami książki „Pęknięte miasto. Biesłan”


Zbigniew Pawlak był w Biesłanie kilka dni po tych tragicznych wydarzeniach. Odwiedził ponad setkę osetyjskich rodzin. Mieszkał w ich domach, słuchał ich historii. Po 10 latach wrócił, by zobaczyć, jak zmieniło się ich życie.
Pęknięte miasto opowiada o tragedii, która dotknęła jego mieszkańców. O bezradności rodziców, którzy nie mogli pomóc swoim dzieciom. O odwecie i nienawiści bojowników, którzy wcześniej stracili swoich bliskich. O odwadze tych, którzy na własne życzenie pozostali z dziećmi w szkole.
Ta poruszająca historia nie pozwala zapomnieć o tym, że w każdej wojnie, po obu stronach barykady są ludzie. Pozwala też zrozumieć Kaukaz – nieokiełznany, barwny, ale od wielu lat rozszarpywany przez krwawe konflikty.

Autorami tej książki są Zbigniew Pawlak – znawca kultury Wschodu, wykładowca uniwersytecki oraz Jerzy Wlazło – dziennikarz prasowy i radiowy (związany m.in. z „Życiem Warszawy” i „Polską The Times”).

Święto biblioteki było wspaniałą okazją do zabawy, ale też do refleksji.
Biblioteka okazała się tego dnia miejscem niezwykle przyjaznym, do którego po prostu chce się wracać.














 

Wszystkie fotografie są autorstwa Joanny Wojtarowicz.

 


wtorek, 7 października 2014

ŚWIĘTO BIBLIOTEKI




ZAPRASZAMY DO WSPÓLNEGO ŚWIĘTOWANIA!

sobota 11 października 
w godzinach od 11.00 do 16.00


Stwórz z nami twórczą i przyjazną przestrzeń – uhonorujmy bibliotekę, dobrze się przy tym bawiąc.
Zapraszamy na:
- warsztaty 
- akcje literackie
- "Czytanie jest cool"
- książkowe przekąski
i… wiele innych działań!
Świętuj z nami i z książkami!


Tego dnia odbędzie się jeszcze jedno ważne wydarzenie:
SPOTKANIE AUTORSKIE
z twórcami książki "Pęknięte miasto - Biesłan": Zbigniewem Pawlakiem i Jerzym Wlazło. 

To poruszająca historia rozdartego Kaukazu. W małym miasteczku, u podnóży gór Kaukazu, rozgrywa się dramat podczas ceremonii rozpoczęcia roku szkolnego. Uroczystość przerywają uzbrojeni bojownicy. Zginęły 334 osoby, z czego połowa to dzieci. Dzieci, niewinne i bezbronne istoty. Do dnia dzisiejszego wydarzenia tamtego dnia stanowią największy i najokrutniejszy zamach terrorystyczny w Europie. Dlaczego miasto pękło opowie Zbigniew Pawlak, który w kilka dni po tragedii odwiedził Biesłan.
„Pęknięte miasto” opowiada o tragedii, która dotknęła jego mieszkańców. O bezradności rodziców, którzy nie mogli pomóc swoim dzieciom. O odwecie i nienawiści bojowników, którzy wcześniej stracili swoich bliskich. O odwadze tych, którzy na własne życzenie pozostali z dziećmi w szkole.


Książka wydana została w 10 rocznicę dramatu w Biesłanie.

Spotkanie odbędzie się o godzinie 18.00. Zapraszamy.




czwartek, 2 października 2014

NOC ASTRONOMICZNA

Biblioteka Publiczna w Kaliszu Pomorskim wspólnie ze Stowarzyszeniem Antropologów Kultury „Etnosfera”, w ramach projektu "Biblio-feel", zorganizowała "Noc astronomiczną". Odbyła się ona w dniach 20-21 września pomiędzy godz. 22.00 a 8.00 rano, w Bibliotece Publicznej i czytelni internetowej.

Niestety warunki atmosferyczne uniemożliwiły nam jakąkolwiek obserwację astronomiczną (w planach mieliśmy między innymi: obejrzeć Jupitera i jego "galileuszowe" księżyce oraz Księżyc i Regulusa). Dlatego podczas zajęć musieliśmy opierać się głównie na internetowych prezentacjach multimedialnych NASA (posiadających również funkcje 3D). Ze względu na dużą ilość czasu, którą zapewnił nam brak pogody, udało nam się pokazać cały Układ Słoneczny (ze szczególnym uwzględnieniem Ziemi i Jowisza), a także przekroczyć jego granice i dotrzeć do odległych gwiazd naszej galaktyki. Oglądaliśmy również filmy popularnonaukowe takie jak "Gwiazdy", czy "Prehistoryczna astronomia".

Wszyscy uczestnicy zajęć mogli liczyć na ciepły posiłek oraz miejsce do spania, choć z tym drugim bywało różnie i część z nas wytrzymała aż do samego rana.


wtorek, 23 września 2014

DRUGIE WYZWANIE CZYTELNICZE

Nasza czytelnicza zabawa trwa!
Kto podejmie  Drugie Wyzwanie Czytelnicze?




Po przeczytaniu wskazanej książki, zgłoś się do biblioteki po pieczątkę – zaliczenie zadania.
A jeśli okaże się, że któraś z przeczytanych w ramach wyzwania książek szczególnie przypadnie Ci do gustu, możesz napisać o niej kilka zdań, krótki komentarz i przesłać tekst pocztą elektroniczną na adres bibliofeel@gmail.com lub dostarczyć osobiście do biblioteki.
Forma recenzji jest dowolna – dzieci mogą tworzyć recenzje rysunkowe.